КИЇВСЬКИЙ
МІЖНАРОДНИЙ
ІНСТИТУТ
СОЦІОЛОГІЇ
соціологічні та
маркетингові
дослідження
 
office@kiis.com.ua

ESC or click to close

ДУЖЕ СУМНА ЗВІСТКА. ПІШОВ З ЖИТТЯ МЕЛВІН КОН


20 березня 2021 року у віці 92 років пішов з життя відомий американський соціолог, колишній президент Американської соціологічної асоціації, почесний професор Києво-Могилянської академії і наш (мій і Валерія Хмелька) великий друг Мелвін Лестер Кон. Дуже-дуже сумно.

Ми познайомилися з Мелвіном в 1987 році у Вільнюсі на першій радянсько-американської конференції, яку він організував, і це знайомство сильно вплинуло на життя моєї сім'ї і життя Валерія Хмелька і його сім'ї. Проект Мелвіна і наші спільні дослідження в Україні, які тривали близько 15 років, допомогли нам створити Київський міжнародний інститут соціології. Я провів рік в Університеті Джонса Гопкінса і працював з Мелвіном над аналізом даних, це був унікальний досвід. А дружба з Мелвіном всі ці роки, наші зустрічі в різних країнах - США, Польщі, Китаї, поїздки по Україні - одні з найщасливіших спогадів у моєму житті.

Багато відомих соціологів, наприклад, Мертон, дуже високо оцінювали внесок Мелвіна Кона в соціологію. Ми видали книгу робіт М.Кона українською, в якій, крім статей про наші спільні дослідженнях, була зроблена Коном добірка його робіт - Соціальні структури і особистість: дослідження Мелвіна Кона та його співпрацівників, Київ: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2007.   Вона є і в електронному вигляді на нашому сайті. Він говорив, що це найбільш повний огляд його робіт, в США та інших країнах не було такого видання (він також говорив, що це унікальна книга - єдина його книга в супер-обкладинці). Коли Мелвін прочитав введення до цієї книги, написане В. Хмелько і С.Оксамітной, то сказав - «О, тепер я знаю, кому замовляти свій некролог!». У Мелвіна було дивовижне почуття гумору, легка іронія і навіть коли це стосувалося тебе самого, вона була абсолютно не образливою. Іронія не залишала його навіть в драматичних обставинах, наприклад, під час походу до лікаря з підозрами на пухлину. А після терористичних актів 11 вересня, він якось сказав мені - «у мене таке враження, що Усама Бен Ладен ненавидить Буша навіть більше, ніж я». А його соціологічний нарис в цій же книзі - «Два візіти до села моєї матері: погляд на соціальні зміни в сільській Україні» - читається як гумористичне оповідання (мати Мелвіна Кона народилася в українському селі під Кагарликом і емігрувала з батьками в США, коли була ще дитиною). Написану мною передмову (в книзі три передмови) не була удостоєна такої високої оцінки, зате зроблене мною для книги фото Мелвін любив понад всіх інших своїх фотографій і використовував його і в інших книгах і в інформації про себе на сайтах. Процитую лише один абзац з передмови В. Хмелько і С.Оксамітной (всього там близько 30 сторінок огляду робіт М.Кона:

«В теоретико-методологічному сенсі роботи М. Кона – це найбільш суттєвий у другій половині ХХ століття, теоретично й емпірично переконливо обґрунтований, внесок у дослідження зв’язків мікро- і макрорівнів пізнання соціальної реальності, і, тим самим, важливий крок у розбудові цілісного соціологічного знання через надійне емпіричне прокладення теоретично очікуваних зв’язків між макросоціологією і мікросоціологією. І завдяки цьому внеску яснішими постають ті дослідницькі проблеми, котрі, як показали результати досліджень проведених і організованих М. Коном, соціологія в принципі вже здатна досліджувати, але які поки що залишаються або зовсім не дослідженими, або дослідженими лише побічно. Одним з особливо важливих напрямків таких досліджень, методологічні основи яких закладені працями М.Кона, є, на наше переконання, пошук тих характеристик соціальних макроструктур, котрі тим чи тим чином впливають на відтворення серед людей гуманістичних цінностей, на поширеність засад людяності у людських стосунках.».

Додам лише, що Мелвін Кон любив Україну, любив приїжджати сюди («країна моєї матері»), їздити по Україні. І його роботи мають важливе значення не тільки для розвитку соціології в світі, але і для розуміння соціальної структури українського суспільства.

 


26.3.2021
ФІЛЬТР ЗА ДАТОЮ
Рік:
Місяць: