КИЇВСЬКИЙ
МІЖНАРОДНИЙ
ІНСТИТУТ
СОЦІОЛОГІЇ
соціологічні та
маркетингові
дослідження
тел. 537-3376
office@kiis.com.ua

ESC or click to close

Хто є замовником?

Керівник Центру демократії і верховенства права Тарас Шевченко надіслав листи 4-м соціологічним центрам, у яких вимагав повідомити замовників соціологічних досліджень, погрожуючи подати в суд у разі відмови. Аналогічний допис є на його сторінці у ФБ: "Ми вимагаємо від КМІС, Групи Рейтинг, Центру Разумкова, Центру "Соціальний моніторинг" розкрити замовників їх останніх соціологічних досліджень! " Нижче відповідь від керівників цих центрів.

26 липня 2019
Шановний пане Тарасе,
Закон, на який Ви посилаєтеся, регулює діяльність виключно засобів масової інформації. Виходячи з цього закону, засоби масової інформації зобов’язані повідомляти інформацію про замовника передвиборного дослідження (якщо це дослідження здійснено на замовлення юридичної чи приватної особи). Закон не ставить жодних подібних вимог до виконавця дослідження, який може не повідомляти інформацію про замовника без його згоди за умовами контракту з замовниками. 
Це означає, що, згідно з законом, соціологічні дослідницькі установи можуть без зазначення замовника оприлюднювати результати передвиборних досліджень на своїх сайтах, сторінках у соціальних мережах та інших інформаційних ресурсах, які не є, згідно з законом, засобами масової інформації. Погроза судовими справами фактично є тиском на соціологічні центри з метою примусити їх порушити контрактні зобов’язання і контр-продуктивні з точки зору демократії і верховенства права.
У випадку, якщо Ви висловите свої вимоги саме до засобів масової інформації, це, можливо, дійсно стимулюватиме їх публікувати результати електоральних соціологічних досліджень лише із зазначенням замовника дослідження, що, із свого боку, сприятиме тому, що і замовники соціологічних досліджень частіше даватимуть згоду на публікацію інформації про себе, якщо вони зацікавлені в публікації результатів таких досліджень. 
Головною ж причиною занепокоєння громадян і громадянського суспільства відсутністю інформації про замовника є хибне, але поширене в нашому суспільстві в цілому, й зокрема серед спільноти журналістів і політиків, розуміння "впливу замовника на результати". У соціологічної спільноти є досить впливові механізми контролю (у тому числі й фінансові) коректності соціологічних досліджень незалежно від замовника.

Олексій Антипович, директор Соціологічної групи «Рейтинг»

Дмитро Дмитрук, директор Центру "Соціальний моніторинг"

Андрій Биченко, директор соціологічної служби ЦР

Володимир Паніотто, генеральний директор КМІС

 


30.7.2019
ФІЛЬТР ЗА ДАТОЮ
Рік:
Місяць: