ESC or click to close
Пресс-релизы и отчеты
Довіра телемарафону «Єдині новини»
Пресреліз підготовлений виконавчим директором КМІС Антоном Грушецьким
Упродовж 5-10 лютого 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого було додане запитання щодо довіри телемарафону «Єдині новини». Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1202 респонденти, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України, а також опитування не проводилося з громадянами за кордоном. Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,2% для показників, близьких до 50%, 2,7% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,4% - для показників, близьких до 5%. За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. КМІС раніше наводив фактори, що можуть впливати на якість результатів в умовах «воєнного часу». Загалом, ми вважаємо, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність для населення України, що проживає на підконтрольній Уряду території, та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.
Наскільки українці довіряють телемарафону «Єдині новини»
Ідея телемарафону «Єдині новини» користувалася широкою підтримкою у 2022 році, але з 2023 року простежується стабільне зниження довіри і станом на лютий на лютий 2024 року ми вперше фіксуємо негативний баланс довіри-недовіри (тобто кількість тих, хто довіряє, зараз менше кількості тих, хто не довіряє). Так, у грудні 2023 року 43% довіряли телемарафону «Єдині новини», не довіряли – 38%. Станом на початок лютого 2024 року частка тих, хто довіряє, знизилася до 36%. Натомість до 47% зросла частка тих, хто не довіряє.
Графік 1. Наскільки Ви довіряєте чи не довіряєте наступним інституціям та організаціям? Телемарафон «Єдині новини»
Важливо зазначити, що хоча ті, хто не довіряє В. Зеленському, значно більш критичні до телемарафону, але і серед тих, хто довіряє В. Зеленському, телемарфону довіряють 48%, не довіряють – 33%.
Графік 2. Довіра телемарафону «Єдині новини» залежно від довіри / недовіри В. Зеленському
Дещо більш критичні до телемарафону «Єдині новини» мешканці Заходу і Центру. Разом з цим фактично у всіх регіонах не більше 40% довіряють йому.
Графік 3. Довіра телемарафону «Єдині новини» в регіональному вимірі
А. Грушецький, коментарі до результатів опитування:
Результати опитування засвідчують, що у все більшої кількості українців телемарафон «Єдині новини» викликає критичні зауваження. Заради справедливості потрібно зазначити, що після широкомасштабного вторгнення медіа ландшафт в Україні суттєво змінився. До вторгнення основним джерелом політичної інформації для більшості населення лишалися декілька національних телеканалів. Разом з цим у вересні 2023 року в опитуванні КМІС для Консультативної місії Європейського Союзу 77% респондентів відповіли, що зазвичай отримують інформацію з одного з інтернет-джерел (насамперед – з телеграм-каналів), а з новини на телебачення – 43% (і зрозуміло, що з них лише частина отримували саме з телемарафону «Єдині новини»). Інші опитування КМІС показували, що телеперегляд «Єдиних новин» часто є фоновим (а не уважним аналізом). Тобто насправді не так багато українців отримують інформацію з «Єдиних новин» (відповідно, переважно оцінки телемарафону робляться не на основі власного перегляду, а через інтерпретації лідерів суспільної думки, інших медіа тощо). Тому часто критика телемарафону має щось спільне із сумнозвісним радянським «не читав, але засуджую». Утім, посилення громадського запиту на переформатування телемарафону не варто лишати осторонь і тим більше ігнорувати. Ще два місяці тому баланс довіри-недовіри «Єдиним новинам» був позитивний, зараз – уже негативний. Утім, і зараз ще є простір для рішень, які би задовольнили громадськість і дозволити трансформувати діяльність телемарафону у формат, який буде більш релевантним поточній внутрішній та зовнішній ситуації.
Додаток 1. Формулювання запитань з анкети
Наскільки Ви довіряєте чи не довіряєте наступним інституціям та організаціям?
19.2.2024
|
Наши социальные медиа: