ESC or click to close
Прес-релізи та звіти
Електоральні наміри виборців України наприкінці вересня
На замовлення та за опитувальником Фонду «Демократичні ініціативи» Київський міжнародний інститут соціології з 21 вересня по 1 жовтня цього року провів чергове всеукраїнське опитування громадської думки. Методом інтерв'ю опитано 2043 респонденти, що мешкають в усіх областях України (включно з містом Києвом) та у Криму за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0.95 і за дизайн-ефекту 1.5) не перевищує * * * Наприкінці вересня найбільше прихильників мала Партія регіонів — майже 19 відсотками від усіх виборців України. Друге місце за кількістю прихильників поділяли партія «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» — з 13 відсотками та Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» — з 12 відсотками прихильників від виборців України (відмінність між цими відсотками статистично незначуща); Комуністична партія України на цей час мала 8 відсотків прихильників, Всеукраїнське об'єднання «Свобода» — 4 відсотки, партія Наталії Королевської «Україна — Вперед!» близько 2 відсотків та партія «Наша Україна» — 1 відсоток. Кожна з інших 15 партій, що беруть участь у виборах до Верховної Ради за партійними списками, на кінець вересня мала менше 1% прихильників. На той же час 16 відсотків виборців вирішили не брати участі у голосуванні і ще майже 23 відсотки не вирішили чи брати у цьому участь, і якщо брати, за кого ж голосувати. Таким чином, якби вибори проходили на місяць раніше, під час нашого опитування, то відповідно до наведених даних у голосуванні найімовірніше не взяли б участь близько 39 відсотків виборців. Загальна кількість голосів поданих 61 відсотком виборців, які були готові до участі у голосуванні (вирішили за кого голосувати і збиралися це зробити), розподілились би між партіями — за їхніми списками — приблизно таким чином:
В результаті до Верховної Ради пройшли б п’ять партій: Партія регіонів, Партія «УДАР Віталія Кличка», Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», Комуністична партія України та Всеукраїнське об'єднання «Свобода». При цьому владна «коаліція» отримала б 44 відсотки голосів, поданих за списки партій, а опозиція — 48 відсотків (відмінність між цими показниками статистично значуща). Інші 8% голосів (приблизно 2 мільйонів виборців, що взяли б участь у голосуванні), поділилися б лише між названими п’ятьма партіями. За таким розкладом нинішня владна «коаліція» отримала б за партійними списками 107 депутатських мандатів, а опозиція — 118. Якою буде участь виборців у голосуванні наприкінці жовтня — невідомо. Але відомо, яке співвідносяться аналогічні дані в опитувані, проведеному за місяць до попередніх виборів до Верховної Ради — у 2007 році. Тоді готовність до участі у голосуванні виявило не менше 68% виборців, однак через місяць реально проголосувало лише 62%. Яка ж тенденція змін спостерігається зараз? За півтора місяця до опитування, яке ми презентуємо сьогодні, аналогічне опитування з Фондом «Демократичні ініціативи» було проведене соціологічною службою Центру Разумкова. Цією службою за аналогічною вибіркою та із запитаннями, однаковими з тими, про які йдеться у моїй доповіді, з 10 по 15 серпня цього року було опитано 2009 респондентів. Порівняння даних цих двох опитувань дозволяє побачити, що за останні півтора місяця чисельність виборців, не готових брати участь у голосуванні, не зменшилася, а, навпаки, зросла майже на 9% — від 30% в середині серпня до близько 39% наприкінці вересня. Якщо ця тенденція збережеться, то до кінця жовтня неготовність брати участь у голосуванні може збільшитися ще на 6%. Це означало б скорочення чисельності виборців, готових до участі у голосуванні, з 61% до 55%. Поки що, за період із середини серпня до кінця вересня статистично значуще зросла чисельність прихильників лише Партії УДАР Віталія Кличка — з 9.7% до 13.2%. А статистично значуще зменшилися чисельності прихильників трьох партій:
Зафіксовані у опитуванні розподіли відповідей на запитання: «Якщо Ви братимете участь у голосуванні, то за яку партію проголосуєте?» виглядає таким чином:
8.10.2012
|
Наші соціальні медіа: