ESC or click to close
Прес-релізи та звіти
Ставлення населення України та Росії до українсько-російських відносин
Українсько-російські відносини – тема, що цікавить як українських так і російських дослідників громадської думки. В травні 2008 р. ми публікували порівняння даних опитувань КМІС (Україна) та Левада-Центру (Росія), присвячених цій темі. У цьому прес-релізі ми продовжуємо порівнювати дані двох паралельних досліджень, проведених в вересні 2008 р. за взаємною домовленістю в Україні (КМІС) та Росії (Левада-Центр). Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0.95 і за дизайн-ефекту 1.5) не перевищує 2.2% для показників близьких до 50%, 1,9% - для показників близьких до 25%, 1,3% - для показників близьких до 10%. Дослідження Левада-Центру проводилося 12-15 вересня 2008 року. Було опитано 1597 росіян. Статистична похибка не перевищує (без урахування дизайн-ефекту) 3%. Як і в попередніх опитуваннях, цього разу також ставилося три запитання стосовно українсько-російських відносин з однаковим формулюванням. (питання КМІС) Як Ви загалом зараз ставитеся до Росії? (питання Центру Левада) Як Ви в цілому ставитеся зараз до України?
Як бачимо з порівняльної таблиці, ситуація дещо погіршилася в обох випадках: якщо у квітні дуже добре ставилися до Росії 47,3% українців, то зараз ця цифра зменшилася до 42,8%. Так само в Росії – у квітні 5,5% опитаних відповіли, що ставляться до України дуже добре; зараз їх кількість становить лише 2,5%. Також зменшилася кількість тих, хто в цілому добре ставиться до України – з 49,2% до 34,8%. В цілому кількість тих, хто позитивно ставиться в Україні до Росії практично не змінилася (у квітні 88%, у вересні 87,7%) в той час як в Росії вона зменшилася з 54.7% до 37.4%. Якщо в квітні в Росії тих, хто ставиться позитивно до України, було на 33% менше, ніж українців, що позитивно ставляться до Росії, то зараз ця відмінність зросла приблизно до 50%. Погано ставиться до Росії в Україні 8,9% опитаних, в Росії – 52,6%. Щодо бажаних відносин між Україною і Росією, думки українців та росіян відрізняються набагато менше. На відповідне запитання відповіді розподілилися наступним чином: Якими б ви хотіли бачити відносини України з Росією?
Якщо порівняти дані опитування у вересні та квітні цього року, неважко побачити, що в обох країнах збільшилися частка тих, хто хотів би, щоб наші кордони були закритими: в Україні така частка зросла з 10% до 17%, а в Росії з 18% до 24%. За цей самий період стала ще меншою невелика частка бажаючих об’єднання наших країн в одну державу (з 20 до 15% серед українців і з 18 до 13% серед росіян). В той же час переважна більшість населення в обох країнах – 83% українців і 76% росіян – і зараз бажають, щоб Україна і Росія залишалися незалежними державами. При цьому більше половини громадян і Росії (52%), і Україні (66%) висловлюється за те, щоб наші країни були дружніми незалежними державами з відкритими кордонами між собою.
12.9.2008
|
Наші соціальні медіа: