ESC or click to close
Прес-релізи та звіти
Ставлення населення України до Росії та населення Росії до України, вересень 2018 року
Ставлення населення України до Росії Прес-реліз підготувала Ліана Новікова
Кількість позитивно налаштованих до Росії українців порівняно з лютим 2018 р. трохи збільшилася (хоча й статистично незначуще) і складає 48% (було 45%). У Росії кількість позитивно налаштованих до України не змінилась і складає 33%. Проте, ставлення населення України до Росії з 2008 року (коли ми почали моніторинг цих питань) залишається кращим,ніж ставлення населення Росії до України.
Порівняно з лютим 2018 р. підтримка незалежності України залишається такою ж (88%). Тож загальна тенденція не змінилась – майже 90% населення вважають, що Україна має бути незалежною державою. При цьому порівняно з лютим кількість тих, хто бажає закритих кордонів з Росією, зменшилась (з 44% до 38%), а кількість тих, хто бажає незалежних стосунків, але без віз і митниць, збільшилась (з 44% до 50%). В Росії порівняно з березнем 2018 р. зменшилась кількість бажаючих закритих кордонів з Україною (було 39%, стало 32%) та збільшилася кількість бажаючих об’єднатися в одну країну (було 10%, стало 16%).
Українці вважають себе, перш за все, гостинними (48% опитаних), відкритими та простими (36%), терплячими (36%), працьовитими (36%) та миролюбними (33%). Українці вважають, що росіяни (мешканці Росії) є в першу чергу відкриті, прості (22%), гостинні (21%), ледачі (15%), нав’язують свої звичаї іншим (14%), лицемірні, хитрі (13%) та терплячі (13%) Мешканці Росії (за даними Левада-центру) вважають себе гостинними (65%), відкритими та простими (58%), миролюбними (54%), терплячими (50%), готовими прийти на допомогу (43%). Мешканці Росії вважають, що українці перш за все лицемірні, хитрі (30%), гостинні (26%), скритні (23%), заздрісні (22%), відкриті, прості (19%)
Прес-реліз містить результати спільного проекту Київського міжнародного інституту соціології і російської недержавної дослідницької організації «Левада-Центр». Київський міжнародний інститут соціології з 8 по 23 вересня 2018 року провів власне опитування громадської думки. Опитування проводилося у 109 населених пунктах (PSU) в усіх областях України, окрім Автономної Республіки Крим, за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років. Методом інтерв'ю опитано 2026 респондентів. Опитування у Луганській і Донецькій областях проводилося лише на підконтрольній українською владою території, вибірка репрезентативна для населення України віком від 18 років.. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0.95 і за дизайн-ефекту 1.5) не перевищує: 3.3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%. «Левада-центр» проводив опитування за репрезентативною вибіркою населення Росії, 1600 осіб у віці 18 років і старше, в період 20-26 вересня 2018 року. В ході дослідження українцям, як і раніше, ставилося запитання «Як Ви загалом зараз ставитеся до Росії?», а росіянам «Як Ви загалом зараз ставитеся до України?»
Графік 1. Динаміка позитивного ставлення населення України до Росії і населення Росії до України (% тих, хто ставиться до іншої країни добре і дуже добре)
Динаміка відповідей на запитання «Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?»
Коментар В.Паніотто, ген.директора КМІС, За останній рік ставлення українців до Росії дещо покращилося, в той час як позитивне ставлення росіян до України коливалося в межах похибки вибірки і складало, як і зараз, трохи більше 30%. На мій погляд, це пов’язано з впливом ЗМІ, в Росії щодо України подається негативна інформація узгоджено, цілеспрямовано, тому громадська думка більш керована. Зауважу також, що в деяких опитуваннях ми, крім запитання щодо ставлення до Росії в цілому, задаємо запитання щодо ставлення окремо до керівництва Росії і до населення Росії. Так, в останньому такому дослідження, яке ми проводили у травні 2016 (див. прес-реліз https://kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=632&page=1) до Росії позитивно ставилися 42% українців, до росіян позитивно ставилося 67% українців, до керівництва Росії – 8% (переважно за рахунок Сходу і Донбасу). Таким чином, позитивне ставлення українців до Росії переважно пов’язане з позитивним ставленням до росіян (так само і позитивне ставлення росіян до України пов’язане з позитивним ставленням до українців). У листопаді 2018 планується отримати нові дані щодо ставлення до росіян і до керівництва Росії окремо.
Графік 2. Яких відносин з Росією хочуть в Україні?* * Лінія на графіку «Україна і Росія мають бути незалежними» – це сума перших двох стовпчиків у таблиці 6, тобто відсоток тих, хто хоче незалежності з кордонами та митницями, і тих, хто хоче незалежності, але без кордонів та митниць (див таблиці нижче).
Щодо людських якостей один одного Крім регулярних питань про ставлення до сусідньої країни і кордони зі спільного моніторингу Левада-Центру і КМІС у вересні 2018 року було задано паралельні питання, що пропонують оцінити людські якості представників своєї етнічного більшості і етнічної більшості, яка проживає в сусідній державі. Зокрема, в Україні задавалося запитання «Як Ви вважаєте, які з перерахованих якостей найбільш характерні для росіян (жителів Росії) ?» та «Як Ви вважаєте, які з перерахованих якостей найбільш характерні для українців (жителів України)?» Аналогічні запитання задавалися в Росії.
На думку опитаних українців (дані КМІСу), українці (10 найбільш притаманних рис): Гостинні – 48% Відкриті, прості – 36% Терплячі – 36% Працьовиті – 36% Миролюбні – 33% Надійні, вірні – 21% Волелюбні, незалежні – 19% Готові прийти на допомогу – 17% Релігійні – 14% З почуттям власної гідності – 13%
На думку опитаних українців , росіяни-мешканці Росії (10 найбільш притаманних рис): Відкриті, прості – 22% Гостинні – 21% Ледачі – 15% Нав‘язують свої звичаї іншим – 14% Лицемірні, хитрі – 13% Терплячі – 13% Працьовиті – 10% Готові прийти на допомогу – 10% Миролюбиві – 10% Властолюбні, зарозумілі, заздрісні – 9%
Бачимо, що при самооцінці українців, вони називають позитивні якості. Більш дивно те, що перші дві якості в оцінці українцями жителів Росії теж позитивні (відкриті, прості та гостинні). В цілому ж названі 6 позитивних і 4 негативних риси росіян.
Щодо опитування росіян Левада-центром, то ситуація наступна. На думку опитаних жителів Росії, українці (10 найбільш притаманних рис): Лицемірні, хитрі – 30% Гостинні – 26% Скритні – 23% Заздрісні – 22% Відкриті, прості – 19% Волелюбні, незалежні – 15% Терплячі – 15% Зарозумілі – 14% Миролюбні - 14% Ледачі – 12% Росіяни назвали 5 позитивних і 5 негативних рис українців.
На думку опитаних жителів Росії, росіяни (10 найбільш притаманних рис): Гостинні – 65% Відриті, прості – 58% Миролюбні – 54% Терплячі – 50% Готові прийти на допомогу – 43% Надійні, вірні – 40% Енергійні – 33% Працьовиті – 29% Волелюбні, незалежні – 23% Культурні, освічені – 22%
Як бачимо, у самооцінках всі якості росіян позитивні, особливо високо мешканці Росії оцінюють свою гостинність (65%), відкритість (58%) та миролюбність (54%). В цілому можна сказати, що українці більш критичні до себе, ніж росіяни, середній відсоток у самооцінках перших 10 позитивних якостей у українців 27%, у росіян в півтора раза більше – 42% . Також більший відсоток росіян назвав негативні якості українців (сума відсотків негативних якостей з наведених перших 10 якостей – 101%), ніж українці негативні якості росіян (аналогічний відсоток 51%).
Додаток 1. Формулювання запитань з анкети
Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією? ОДНА ВІДПОВІДЬ
Як Ви в цілому ставитесь зараз до Росії?
ТАБЛИЦІ
Таблиця 1. Як Ви загалом зараз ставитеся до України/Росії?
Таблиця 2. Як Ви загалом зараз ставитеся до Росії? Розподіл за регіонами, вересень 2018 р., %
Таблиця 3. Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?
Західний макрорегіон – Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний макрорегіон – м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний макрорегіон – Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний макрорегіон – Харківська, Донецька, Луганська область (райони, підконтрольні Україні)
Таблиця 4. Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією? Розподіл за регіонами, вересень 2018 р., %
Таблиця 5. ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ З ЯКОСТЯМИ (вересень 2018 року)
З приводу коментарів звертайтеся, будь ласка, до Ліани Новікової: 0934970764, l.novikova@kiis.com.ua
10.10.2018
|
Наші соціальні медіа: