КИЇВСЬКИЙ
МІЖНАРОДНИЙ
ІНСТИТУТ
СОЦІОЛОГІЇ
соціологічні та
маркетингові
дослідження
 
office@kiis.com.ua

ESC or click to close

Ставлення населення України до Росії та населення Росії до України, вересень 2018 року

Ставлення населення України до Росії
та населення Росії до України, вересень 2018 року

Прес-реліз підготувала Ліана Новікова

 

Кількість позитивно налаштованих до Росії українців порівняно з лютим 2018 р. трохи збільшилася (хоча й статистично незначуще) і складає 48% (було 45%). У Росії кількість позитивно налаштованих до України не змінилась і складає 33%. Проте, ставлення населення України до Росії з 2008 року (коли ми почали моніторинг цих питань) залишається кращим,ніж ставлення населення Росії до України.

 

Порівняно з лютим 2018 р. підтримка незалежності України залишається такою ж (88%). Тож загальна тенденція не змінилась – майже 90% населення вважають, що Україна має бути незалежною державою.  При цьому порівняно з лютим кількість тих, хто бажає закритих кордонів з Росією, зменшилась (з 44% до 38%), а кількість тих, хто бажає незалежних стосунків, але без віз і митниць, збільшилась (з 44% до 50%).

В Росії порівняно з березнем 2018 р. зменшилась кількість бажаючих закритих кордонів з Україною (було 39%, стало 32%) та збільшилася кількість бажаючих об’єднатися в одну країну (було 10%, стало 16%).

 

Українці вважають себе, перш за все, гостинними (48% опитаних), відкритими та простими (36%), терплячими (36%), працьовитими (36%) та миролюбними (33%).   Українці вважають, що росіяни (мешканці Росії) є в першу чергу відкриті, прості (22%), гостинні (21%), ледачі (15%), нав’язують свої звичаї іншим (14%), лицемірні, хитрі (13%) та терплячі (13%)

Мешканці Росії (за даними Левада-центру) вважають себе гостинними (65%), відкритими та простими (58%), миролюбними (54%), терплячими (50%), готовими прийти на допомогу (43%).

Мешканці Росії вважають, що українці перш за все лицемірні, хитрі (30%), гостинні (26%), скритні (23%), заздрісні (22%), відкриті, прості (19%)

 

Прес-реліз містить результати спільного проекту Київського міжнародного інституту соціології і російської недержавної дослідницької організації «Левада-Центр».

Київський міжнародний інститут соціології з 8 по 23 вересня 2018 року провів власне опитування громадської думки. Опитування проводилося у 109 населених пунктах (PSU) в усіх областях України, окрім Автономної Республіки Крим, за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років. Методом інтерв'ю опитано 2026 респондентів.

Опитування у Луганській і Донецькій областях проводилося лише на підконтрольній українською владою території, вибірка  репрезентативна для населення України віком від 18 років..

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0.95 і за дизайн-ефекту 1.5) не перевищує: 3.3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.

 «Левада-центр»  проводив опитування за репрезентативною вибіркою населення Росії, 1600 осіб у віці 18 років і старше, в період 20-26 вересня 2018 року.

В ході дослідження українцям, як і раніше, ставилося запитання «Як Ви загалом зараз ставитеся до Росії?», а росіянам «Як Ви загалом зараз ставитеся до України?»

  • В Україні у вересні 2018 р. добре або дуже добре ставляться до Росії 48% українців, погано або дуже погано 32%, 19% не визначилися. В Росії добре або дуже добре ставляться до України 33% населення, погано або дуже погано 56%, 12% не визначилися.
  • Ставлення українців до Росії  суттєво залежить від регіону – на Заході позитивно ставляться до Росії 31%, в Центрі – 44%, на Півдні – 62%, на Сході – 70%.
  • Ставлення населення України до Росії залишається кращим, ніж ставлення населення Росії до України протягом усього періоду спостережень (з 2008 року, див.графік 1).
  • Кількість позитивно налаштованих українців з лютого 2018 трохи збільшилося, хоча і статистично незначуще на рівні   5%, а кількість позитивно налаштованих до України росіян така сама як була у лютому.
  • Якщо ж порівнювати поточне ставлення українців до Росії зі ставленням у вересні 2017 року, то кількість позитивно налаштованих українців протягом року зросла з 37% до 48%.

 

Графік 1. Динаміка позитивного ставлення населення України до Росії і населення Росії до України (% тих, хто ставиться до іншої країни добре і дуже добре)

 

Динаміка відповідей на запитання «Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?»

  • Порівняно з лютим 2018 підтримка незалежності України (відсоток тих, хто вважає, що Україна має бути незалежною від Росії) залишається такою ж – 88%. Тож загальна тенденція зберігається – майже 90% населення вважають, що Україна має бути незалежною державою.  При цьому порівняно з лютим кількість тих, хто бажає закритих кордонів з Росією, зменшилась (з 44% до 38%), а кількість тих, хто бажає незалежних, дружніх стосунків збільшилась (з 44% до 50%). Об’єднатися в одну країну бажають 4% опитаних українців (в лютому було 3%, різниця статистично не значуща). 
  • В Росії порівняно з березнем зменшилась кількість бажаючих закритих кордонів з Україною (було 39%, стало 32%) та збільшилася кількість бажаючих об’єднатися в одну країну (було 10%, стало 16%).

 

Коментар В.Паніотто, ген.директора КМІС,

За останній рік ставлення українців до Росії дещо покращилося, в той час як позитивне ставлення росіян до України коливалося в межах похибки вибірки і складало, як і зараз, трохи більше 30%.  На мій погляд, це пов’язано з впливом ЗМІ, в Росії щодо України подається негативна інформація узгоджено, цілеспрямовано, тому громадська думка більш керована. 

Зауважу також, що в деяких опитуваннях ми, крім запитання щодо ставлення до Росії в цілому, задаємо запитання щодо ставлення окремо до керівництва Росії і до населення Росії.  Так, в останньому такому дослідження, яке ми проводили у травні 2016 (див. прес-реліз https://kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=632&page=1)  до Росії позитивно ставилися 42% українців,  до росіян позитивно ставилося 67% українців, до керівництва Росії – 8% (переважно за рахунок Сходу і Донбасу).  Таким чином, позитивне ставлення українців до Росії переважно пов’язане з позитивним ставленням до росіян (так само і позитивне ставлення росіян до України пов’язане з позитивним ставленням до українців).  У листопаді 2018 планується отримати нові дані щодо ставлення до росіян і до керівництва Росії окремо.

 

Графік 2. Яких відносин з Росією хочуть в Україні?*

* Лінія на графіку «Україна і Росія мають бути незалежними» – це сума перших двох стовпчиків у таблиці 6, тобто  відсоток тих, хто хоче незалежності з кордонами та митницями, і тих, хто хоче незалежності, але без кордонів та митниць (див таблиці нижче).


 

Щодо людських якостей один одного

Крім регулярних питань про ставлення до сусідньої країни і кордони зі спільного моніторингу Левада-Центру і КМІС у вересні 2018 року було задано паралельні питання, що пропонують оцінити людські якості представників  своєї етнічного більшості і етнічної більшості, яка проживає в сусідній державі.  Зокрема, в Україні задавалося запитання

«Як Ви вважаєте, які з перерахованих якостей найбільш характерні для росіян (жителів Росії) ?» та «Як Ви вважаєте, які з перерахованих якостей найбільш характерні для українців (жителів України)?»  Аналогічні запитання задавалися в Росії.

 

На думку опитаних українців (дані КМІСу), українці (10 найбільш притаманних рис): 

Гостинні – 48%

Відкриті, прості – 36%

Терплячі – 36%

Працьовиті – 36%

Миролюбні – 33%

Надійні, вірні – 21%

Волелюбні, незалежні – 19%

Готові прийти на допомогу – 17%

Релігійні – 14%

З почуттям власної гідності – 13%

 

На думку опитаних українців , росіяни-мешканці Росії (10 найбільш притаманних рис):

Відкриті, прості – 22%

Гостинні – 21%

Ледачі – 15%

Нав‘язують свої звичаї іншим – 14%

Лицемірні, хитрі – 13%

Терплячі – 13%

Працьовиті – 10%

Готові прийти на допомогу – 10%

Миролюбиві – 10%

Властолюбні, зарозумілі, заздрісні – 9%

 

Бачимо, що при самооцінці українців, вони називають позитивні якості.   Більш дивно те, що перші дві якості в оцінці українцями жителів Росії теж позитивні (відкриті, прості та гостинні). В цілому ж названі 6 позитивних і 4 негативних риси росіян.

 

Щодо опитування росіян Левада-центром, то ситуація наступна. На думку опитаних жителів Росії, українці (10 найбільш притаманних рис): 

Лицемірні, хитрі – 30%

Гостинні – 26%

Скритні – 23%

Заздрісні – 22%

Відкриті, прості – 19%

Волелюбні, незалежні – 15%

Терплячі – 15%

Зарозумілі – 14%

Миролюбні - 14%

Ледачі – 12%

Росіяни назвали 5 позитивних і 5 негативних рис українців.

 

На думку опитаних жителів Росії, росіяни (10 найбільш притаманних рис): 

Гостинні – 65%

Відриті, прості – 58%

Миролюбні – 54%

Терплячі – 50%

Готові прийти на допомогу – 43%

Надійні, вірні – 40%

Енергійні – 33%

Працьовиті – 29%

Волелюбні, незалежні – 23%

Культурні, освічені – 22%

 

Як бачимо, у самооцінках всі якості росіян позитивні, особливо високо мешканці Росії оцінюють свою гостинність (65%), відкритість (58%) та миролюбність (54%).

В цілому можна сказати, що українці більш критичні до себе, ніж росіяни, середній відсоток у самооцінках перших 10 позитивних якостей у українців 27%, у росіян в півтора раза більше – 42% .   Також більший відсоток росіян назвав негативні якості українців (сума відсотків  негативних  якостей з наведених перших 10 якостей – 101%), ніж українці негативні якості росіян (аналогічний відсоток 51%).

 

 

Додаток 1. Формулювання запитань з анкети

 

Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?  ОДНА ВІДПОВІДЬ

Відносини України з Росією мають бути такими ж, як з іншими державами  – із закритими кордонами, візами, митницями 1
Україна й Росія мають бути незалежними, але дружніми державами  – з відкритими кордонами, без віз і митниць 2
Україна й Росія мають об'єднатися в одну державу 3
ВС/НВ 9

 

Як Ви в цілому ставитесь зараз до Росії?

дуже добре 1  в основному погано 3 ВАЖКО СКАЗАТИ/ ВІДМОВА ВІДПОВІДАТИ  9
в основному добре 2  дуже погано 4

 

ТАБЛИЦІ

 

Таблиця 1. Як Ви загалом зараз ставитеся до України/Росії?

В УКРАЇНІ ДО РОСІЇ ставляться, % В РОСІЇ ДО УКРАЇНИ ставляться, %
Дата дуже добре/в основному добре в основному погано/дуже погано ВАЖКО СКАЗАТИ РАЗОМ Дата дуже добре/в основному добре в основному погано/дуже погано ВАЖКО СКАЗАТИ РАЗОМ
Квіт.08 88 7 5 100 Бер.08 55 33 12 100
Вер.08 88 9 3 100 Вер.08 38 53 10 100
Лют.09 91 5 4 100 Січ.09 29 62 10 100
Трав.09 93 4 3 100 Тра.09 33 56 11 100
Жовт.09 92 6 3 100 Вер.09 46 44 10 100
Бер.10 90 6 4 100 Бер.10 59 29 12 100
Чер.10 92 6 3 100 Лип.10 70 22 9 100
Жовт.10 93 4 3 100 Жов.10 67 21 12 100
Лист.11 80 13 7 100 Вер.11 68 23 9 100
Лют.12 85 9 6 100 Січ.12 64 25 12 100
Вер.12 83 11 6 100 Вер.12 74 17 10 100
Лют.13 85 8 7 100 Лют.13 69 21 9 100
Трав.13 81 10 9 100 Тра.13 72 18 9 100
Лист.13 82 10 8 100 Вер.13 69 22 8 100
Лют.14 78 13 9 100 Січ.14 66 26 9 100
Трав.14 52 38 10 100 Трав.14 35 49 17 100
Вер.14 48 41 11 100 Вер.14 32 55 13 100
Груд.14 37 48 16 100 Січ. 15 24 63 13 100
Лют.15 34 51 15 100 Бер.15 31 56 13 100
Трав.15 30 56 14 100 Трав.15 26 59 14 100
Вер.15 34 53 13 100 Вер.15 33 56 11 100
Лют.16 36 47 13 100 Лют.16 27 59 14 100
Трав.16 42 43 15 100 Трав.16 39 47 13 100
Вер.16 40 46 14 100 Вер.16 26 56 17 100
Груд.16 40 47 13 100 Груд.16 34 54 13 100
Лют.17 39 46 15 100 Січ.17 34 54 13 100
Трав.17 44 37 19 100 Трав.17 26 59 15 100
Вер.17 37 46 17 100 Вер.17 32 53 15 100
Груд.17 42 39 19 100 Груд.17 28 56 17 100
Лют.18 45 38 18 100 Бер.18 33 55 12 100
Вер.18 48 32 19 100 Вер.18 33 56 12 100

 

Таблиця 2. Як Ви загалом зараз ставитеся до Росії?  Розподіл за регіонами, вересень 2018 р., %

  Україна в цілому, % Західний Центральний Південний Східний
Дуже добре 10 3 6 13 30
В основному добре 38 28 38 49 40
В основному погано 19 27 25 10 7
Дуже погано 13 24 11 10 3
ВАЖКО СКАЗАТИ/ ВІДМОВА ВІДПОВІДАТИ 19 19 21 18 20
РАЗОМ 100 100 100 100 100

 

Таблиця 3. Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?

  В УКРАЇНІ
Дата Вони мають бути такими самими, як з іншими державами - з закритими кордонами, візами, митницями Україна і Росія мають бути незалежними, але дружніми державами - з відкритими кордонами, без віз та митниць Україна і Росія мають об‘єднатись в одну державу Важко сказати Разом
Квіт.08 10 67 20 3 100
Вер.08 17 66 16 2 100
Лют.09 8 68 23 1 100
Трав.09 10 65 23 2 100
Жовт.09 11 67 19 3 100
Бер.10 11 67 19 3 100
Чер.10 12 70 16 2 100
Жовт.10 10 67 20 2 100
Лист.11 13 67 16 1 100
Лют.12 13 69 16 2 100
Вер.12 11 72 14 3 100
Лют.13 13 68 16 3 100
Трав.13 11 69 14 5 100
Лист.13 12 73 9 6 100
Лют.14 15 68 12 5 100
Трав.14 32 54 8 5 100
Вер.14 45 44 5 6 100
Груд.14 50 42 3 5 100
Лют.15 48 43 4 6 100
Трав.15 45 46 2 7 100
Вер.15 46 45 2 7 100
Лют.16 42 43 4 11 100
Трав.16 44 44 3 9 100
Вер.16 49 43 3 6 100
Груд.16 45 46 3 7 100
Лют.17 47 43 2 7 100
Трав.17 43 47 4 6 100
Вер.17 49 40 4 8 100
Груд.17 45 40 4 11 100
Лют.18 44 44 3 9 100
Вер.2018 38 50 4 8 100

 

  В РОСІЇ
Дата  Вони мають бути такими самими, як з іншими державами - з закритими кордонами, візами, митницями Росія і Україна мають бути незалежними, але дружніми державами - з відкритими кордонами, без віз та митниць Україна і Росія мають об‘єднатись в одну державу Важко сказати Разом
Бер.08  19  56  19  100
Вер. 08  24  52  13  11  100
Січ. 09  29  51  12  100
Черв. 09  25  55  14  100
Вер. 09  25  55  13  100
Січ. 10  25  55  14  100
Трав. 10  17  64  13  100
Вер. 10  16  60  18  100
Вер.11 16 63 14 6 100
Січ.12 16 61 16 8 100
Вер.12 14 60 20 6 100
Лют.13 13 64 18 6 100
Трав.13 19 58 15 8 100
Вер.13 23 55 16 6 100
Січ.14 19 59 16 6 100
Трав.14 28 54 12 6 100
Вер.14 26 62 7 5 100
Січ. 15 32 53 7 8 100
Трав.15 30 54 10 6 100
Вер.15 25 59 8 7 100
Лют.16 32 52 11 5 100
Трав.16 36 53 7 4 100
Вер.16 39 48 8 6 100
Груд.16 33 53 9 5 100
Січ.17 33 53 9 5 100
Трав.17 35 50 9 5 100
Вер.17 34 49 11 6 100
Груд.17 33 49 10 8 100
Бер.18 39 45 10 5 100
Вер.2018 32 45 16 6 100

Західний макрорегіон –  Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний макрорегіон –  м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний макрорегіон – Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний макрорегіон –  Харківська, Донецька, Луганська область (райони, підконтрольні Україні)

 

Таблиця 4. Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією? Розподіл за регіонами, вересень 2018 р., %

  Україна в цілому, % Західний Центральний Південний Східний
Вiдносини України з Росiєю мають бути такими ж, як з iншими 38 58 39 26 20
Україна й Росiя мають бути незалежними, але дружнiми державами 50 34 49 61 62
Україна й Росiя мають об'єднатися в одну державу 4 1 4 4 8
ВАЖКО СКАЗАТИ 7 7 8 8 8
ВIДМОВА ВIДПОВIДАТИ 1 1 0 1 1
РАЗОМ 100 100 100 100 100

 

Таблиця 5. ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ З ЯКОСТЯМИ (вересень 2018 року)

  Дані Левада-Центру Дані КМІС
Жителі Росії про "українців" Жителі Росії про "росіян" Жителі України про "росіян" Жителі України про "українців"
Безвідповідальні 11 6 8 2
Властолюбні 9 3 9 1
Гостинні 26 65 21 48
Готові прийти на допомогу 7 43 10 18
Жорстокі 11 2 8 1
Забиті, принижені 6 3 7 7
Заздрісні 22 3 10 6
Зарозумілі 14 1 9 2
Культурні, виховані 6 22 8 10
Ледачі 12 14 15 4
Лицемірні, хитрі 30 4 13 4
Миролюбні 14 54 10 33
Нав'язують свої звичаї іншим 10 3 14 1
Надійні, вірні 7 40 9 21
Непрактичні 10 7 6 3
Відкриті, прості 19 58 22 36
Шанобливі зі старшими 4 12 3 4
Раціональні 13 9 6 6
Релігійні 8 13 4 14
З почуттям власної гідності 9 21 8 13
Волелюбні, незалежні 15 23 8 19
Скритні 23 5 10 3
Скупі 10 1 3 1
Терплячі 15 50 13 36
Працьовиті 14 29 10 37
Егоїсти 11 3 8 2
Енергійні 15 33 11 19
ВАЖКО ВІДПОВІСТИ 18 2 19 9
Середній відсоток 13,7 19,6 10,4 13,3

 

З приводу коментарів звертайтеся, будь ласка, до Ліани Новікової: 0934970764, l.novikova@kiis.com.ua


10.10.2018
ФІЛЬТР ЗА ДАТОЮ
Рік:
Місяць: